SOUTĚŽNÍ ŘÁD

 

odkaz na aktuální soutěžní řád: https://kralicihop.eu/zavody/soutezni-rad/

SEZNAM ZMĚN V SOUTĚŽNÍM ŘÁDU od 1. 7. 2023

OBSAH
Kapitola 1 – Základní pravidla
Kapitola 2 – Pravidla Rovinné dráhy a Parkuru (maximální doba běhu, časový limit, chyby, diskvalifikace z běhu, důvody k napomenutí a diskvalifikaci, způsob hodnocení, odmítnutí)
Kapitola 3 – Oficiální soutěže (výkonnostní kategorie rovinné dráhy a parkuru, skok daleký, skok vysoký)
Kapitola 4 – Hodnocení oficiálních soutěží (zařazení do výkonnostních tříd, postupové body, veteráni, titul “elitní” a “Mistr ČR”, Mistrovství ČR)
Kapitola 5 – Tituly (certifikát)
Kapitola 6 – Závodní dráha a překážky
Kapitola 7 – Zajištění závodů a akcí KKH (odpovědný pořadatel, rozhodčí, časoměřič, zapisovatel, stavěč)

Kapitola 1 – Základní pravidla

  1. Králičí hop je sport, kterého se účastní člověk (závodník) se svým králíkem.
     
  2. Rozhodčí, pořadatelé a účastníci závodů se řídí podle následujícího Soutěžního řádu. Všichni účastníci by měli prokázat dobré sportovní chování vůči rozhodčím, pořadatelům i všem ostatním účastníkům soutěže. Závodníci musí respektovat rozhodnutí rozhodčích, za předpokladu, že jsou v souladu s pravidly Soutěžního řádu Králičího hopu, který vydává „Český svaz chovatelů, z.s., Klub králičí hop“ (dále jen „KKH“).
     
  3. Závodníkům (lidem), kteří se účastní oficiálních soutěží, musí být nejméně 10 let. Tohoto věku musí dosáhnout minimálně v den svého prvního závodu.
     
  4. Závodníci, kteří se účastní oficiálních soutěží, musí být členy KKH (platí pro střední a vyšší třídy rovinné dráhy a parkuru, skok daleký a vysoký). Výjimkou jsou pouze startující v lehké třídě rovinné dráhy a parkuru, kde mohou startovat i nečlenové klubu. Tento bod neplatí pro zahraniční závodníky.
     
  5. Závodník (člověk) a králík tvoří tým. Každý tým, který se chce zúčastnit soutěže, musí mít vystavený Výkonnostní průkaz KKH. V případě zahraničních účastníků lze použít jakýkoliv typ Výkonnostního průkazu (včetně elektronického), pokud tento VP vydává organizace, zabývající se králičím hopem a spolupracující s Evropským svazem chovatelů.
     
  6. Králík nesmí během jednoho závodu soutěžit ve více týmech.
     
  7. Soutěží se mohou zúčastnit králíci všech plemen i jejich kříženci. U kříženců není nutný žádný doklad o původu. Králíci, kteří nejsou nezaměnitelně označeni (tetování, mikročip), musí mít na přední stránce Výkonnostního průkazu vlepenu fotografii.
     
  8. S králíkem nesmí být zacházeno hrubě po celou dobu soutěže, nesmí být nesen za končetiny, uši nebo kůži na krku či zádech ani za postroj. Závodník nesmí králíka pustit na zem z nepřiměřené výšky. Pokud bude závodník kdekoliv (pořadatelem nebo rozhodčím) přistižen při nevhodném zacházení s králíkem, bude napomenut. Stane-li se to opakovaně, bude závodník diskvalifikován z celého závodu. Rozhodčí nebo odpovědný pořadatel závodu mohou rozhodnout o vyloučení závodníka ze závodu také v případě, že závodník byl shledán vinným z hrubého či nedbalého zacházení s králíkem. Těžké a opakované případy budou předány k dalšímu šetření sboru rozhodčích KKH.
     
  9. Závodníci (případně i diváci) budou vyloučeni ze závodu, pokud by z prostoru mimo závodní trať jakkoliv úmyslně ovlivňovali běh soutěžícího týmu. V případě, že ovlivnění týmu, soutěžícího na trati, bude mít kladnou odezvu (ovlivnění bylo pro závodící tým prospěšné), bude závodníkovi uděleno napomenutí a po opětovném ovlivňování bude tým diskvalifikován z daného běhu. V případě, že je narušen běh závodícího týmu v jeho neprospěch, je na rozhodnutí rozhodčího, zda je možné běh opakovat.
     
  10. Závodníci mohou v den soutěže vstoupit do prostoru překážkové dráhy pouze před startem a při prohlídce parkuru, a to pouze na pokyn rozhodčího. Závodícím týmům je vedle soutěžního prostoru po celý čas závodu k dispozici pořadatelem postavená rozcvičovací dráha. Použití rozcvičovací dráhy – viz odst. 75.
     
  11. Závodníci, kteří by na pokyn rozhodčího bez pádného důvodu nenastoupili do 60 vteřin na start, budou diskvalifikováni z daného běhu.
     
  12. Oficiálních soutěží nebo společných školení a tréninků se mohou zúčastnit pouze zdraví králíci, nevykazující žádné příznaky nakažlivé choroby. Králíci musí být očkováni proti králičímu moru a myxomatóze. Kontrola zdravotního stavu se koná před zahájením akce. Rozhodčí a organizátoři akce musí požadovat platný očkovací průkaz králíka, případně veterinární osvědčení. Závodník je povinen toto doložit. Organizátor akce musí předem stanovit v propozicích, jaké bude vyžadovat veterinární podmínky. Vzniknou-li pochybnosti ohledně zdraví králíka, může rozhodčí nebo organizátor akce králíka vyřadit ze soutěže a vyhostit mimo prostor. (V tomto případě organizátor není povinen závodníkovi vracet startovné.)
     
  13. Oficiálních soutěží se mohou účastnit pouze králíci, starší 5 měsíců, v případě elitní třidy a skoku dalekého a vysokého musí být králík starší 10 měsíců. Pokud není možné věk králíka prokázat, rozhoduje o prvním připuštění na start rozhodčí. Králice, která byla nakryta, králice 3 měsíce po porodu a králíci 3 měsíce po chirurgickém zákroku (např. kastrace samce či samice nebo jiné zákroky) se nemohou soutěží ani jiných akcí zúčastnit.
     
  14. Králíci jsou na trati vedeni na vodítku tak, aby bylo zajištěno bezpečí králíka. Minimální délka vodítka je 2 m. Výjimkou může být soutěž ve skoku dalekém a ve skoku vysokém v případě, že překážka je umístěna ve vhodně ohraničeném prostoru.
     
  15. Vodítko je připevněno na vhodný postroj s hrudním popruhem (ne obojek). Postroj by neměl být těsný, aby králíkovi nepřekážel ve skákání, ani příliš volný, aby nedošlo k zachycení tlapky králíka při skoku. Postroj a vodítko nesmí mít prvky (například ozdoby), které by králíka rušily či jinak ovlivňovaly při běhu.
     
  16. Pokud by se stalo, že dojde k přetočení postroje nebo vodítka tak, že je zřejmé, že brání králíkovi v pohybu, může závodník během závodu vzít králíka do ruky a postroj opravit. Toto nebude počítáno za chybu, avšak nedojde zastavení měření času.
     
  17. Králík se musí na trati přes překážky pohybovat z vlastní svobodné vůle. Pohyb může být ovlivňován pouze rukama závodníka (doteky rukou jsou povoleny). Doteky nohou jsou zakázány. Králík nesmí být tažen na vodítku, ať už mezi jednotlivými překážkami, nebo přímo přes překážku. Vodítko nesmí být používáno jako bič. Králík nesmí být při závodu stresovaný dupáním nebo hlučným a násilným chováním, ať už ze strany závodníka nebo přihlížejících diváků.
     
  18. Králík by neměl být ponechán bez dozoru ve volném prostředí, kdy není umístěn v kleci, ohrádce nebo přepravním boxu. Je zakázáno uvazovat králíky za vodítko.
     
  19. Po dobu konání soutěžní akce musí být králíci umístěni v klecích, ohrádkách nebo přepravních boxech, opatřených čistou podestýlkou, krmným senem a nádobou na vodu.

Kapitola 2 – Pravidla „Rovinné dráhy“ a „Parkuru“

  1. Typ závodu a startovní listina jsou pořadatelem zveřejněny (vyvěšeny) vždy před začátkem soutěže.
     
  2. „Maximální dobu“ běhu udává rozhodčí podle délky tratě a může být definována na maximálně 3 minuty. Doporučená „maximální doba“ běhu jsou 2 minuty. Nejkratší „maximální doba“ je 1 minuta.
     
  3. „Časový limit“ běhu udává rozhodčí podle délky tratě, doporučený „časový limit“ běhu je 1 minuta. „Časový limit“ by měl být poloviční oproti „maximální době“ běhu. Za každé překročení „časového limitu“ o určitý počet vteřin se závodícímu týmu připočítává další chyba viz. bod č. 26/5.
     
  4. V případě stejného počtu chyb u více soutěžících týmů vítězí tým, který překonal trať v nejkratším čase. Čas je měřen od překonání startovní překážky po překonání překážky cílové.
     
  5. Pokud při překonávání překážky králík shodí laťku, počítá se týmu jedna chyba. V případě, že shodí více latěk na téže překážce, případně shodí i boční části překážky, stále se to počítá jako jedna chyba. Pokud shodí laťku nebo bočnici svým neopatrným zacházením závodník, počítá se to opět jako jedna chyba. Při shození startovní, cílové nebo zlomové překážky se chyba nepočítá.
     
  6. Pokud jsou překážky postaveny špatně a spadnou, případně překážku shodí vítr ještě před příchodem závodícího týmu, musí králík takto shozenou překážku překonat. V tomto případě se chyba nepočítá. Pokud by tým tuto překážku vynechal, připočítá se mu jedna chyba. Pokud je překážka například z bezpečnostního hlediska neskočitelná, je na zvážení rozhodčího, zda týmu umožní nový běh.
     
  7. Za chybu se považuje následující:

    • Shozená překážka (králíkem nebo závodníkem) – (viz bod č. 24).
    • Nesprávné překonání překážky (králík skočil překážku přes bočnici). Králík musí v tomto případě pokračovat na další překážku – pokud by závodník navedl králíka opět na nesprávně překonanou překážku, dojde k diskvalifikaci z důvodu dvojího překonání téže překážky (viz bod č. 27).
    • Závodník zvedne králíka nad překážku a přenese jej.
    • Odmítnutí: za 3 odmítnutí se počítá 1 chyba (viz bod č. 30).
    • Překročení „časového limitu“, za každých započatých 15 sekund je 1 chyba
    • Závodník zvedne králíka nad překážkou ve skoku tak, že nejsou shozeny laťky, které by při přirozeném skoku byly shozeny, počítá se jedna chyba a závodník je napomenut (viz bod č. 28/8)
    • Králík vloží kteroukoliv nohu do vodního příkopu, do prostoru na vodu. V případě, že se králík pouze dotkne kteroukoliv částí těla nádoby na vodu z vnější části, není toto považováno za chybu.
    • Králík se odrazí nohou od podlahy při překonání překážky, nebo zůstane stát na podlaze v prostoru mezi dvěma stojkami překážky.
    • Odstartování králíka bez povolení rozhodčího. Tým je zastaven, znovu vrácen na start a započítána jedna chyba.

  8. Důvody k diskvalifikaci z běhu:

    • Překročení „maximální doby“ běhu.
    • Značná nechuť králíka ke skoku (závodník přenesl králíka více než 1x přes překážku). Rozhodčí má právo diskvalifikovat závodní dvojici za značnou nechuť ke skoku také z důvodu opakovaného přenášení králíka před překážkou, pokud se králík zcela odmítá pohybovat a zjevně není ochoten skočit. Rozhodnutí je plně v kompetenci rozhodčího v dané disciplíně.
    • Králík opustil prostor vyhrazený pro závodní trať.
    • Hrubé zacházení s králíkem.
    • Závodící tým se nedostavil po vyzvání včas na start.
    • Králík překonal jinou překážku, než tu, která byla v pořadí.
    • Králík překonal překážku v jiném směru, než bylo určeno rozhodčím.
    • Závodník upustí vodítko a králík přeskočí překážku.
    • Dvojí překonání překážky: Králík již zcela viditelně překročí počáteční linii překážky (položí tlapky na překážku a/nebo shodí laťku kteroukoliv částí těla apod.), králík se poté otočí zády k překážce nebo se vzdálí od překážky (ať již ze své vůle nebo z vůle závodníka) a překonává překážku podruhé.

  9. a) Důvody k napomenutí:
    • Nesprávné zacházení s králíkem (během celé doby soutěže).
    • Nesprávné držení vodítka, případně špatně nasazený postroj, který by zabraňoval králíkovi ve skákání.
    • Zvednutí králíka na vodítku.
    • Závodník překročil překážku.
    • Závodník a králík jsou na trati dříve, než jsou vyzváni k nástupu na trať.
    • Závodícímu týmu pomáhají v pohybu přes překážky diváci nebo jiný účastník závodu (viz bod č. 9).
    • Nesportovní chování závodníka.
    • Králík byl zvednut nad překážkou ve skoku tak, že neshodil laťky, které by při přirozeném skoku byly shozeny (viz bod č. 26/6).
    • Trestání králíka (například za nepovedený skok).
    • Hrubé pobízení králíka.

    b) Důvody k diskvalifikaci závodníka ze závodu:
    • Hrubé zacházení s králíkem kdekoliv v prostoru závodu.
    • Při opakovaném napomenutí je závodník diskvalifikován ze závodu (viz bod č. 8).
     
  10. Způsob hodnocení rovinné dráhy a parkuru: 
    • jeden běh
    • dva běhy s možností započítat pouze lepší běh dvojice
    • dva běhy s možností sečíst výsledky obou běhů dvojice (časů i chyb)
    • Soutěž ve dvou kolech, kdy v prvním kole je běh pro všechny účastníky (kvalifikace) a pouze část účastníků postupuje do druhého kola (finále). Podmínky pro postup do finále určuje pořadatel. S možností započítat pouze finálový běh nebo sečíst výsledky obou běhů dvojice (časů i chyb).
    • Metody hodnocení musí být závodníkům oznámeny před začátkem soutěže. Způsob hodnocení určuje pořadatel a uvádí jej v propozicích závodu. Rozhodčí smí změnit způsob hodnocení během závodu.
    • Dva běhy rovinné dráhy a parkuru je možné skákat následně na 2 různých drahách. Tyto dráhy nemusí být shodné, ale je snaha o to, aby byly typově podobné. V případě běhů na stejné dráze se druhé kolo rovinné dráhy a parkuru běží ihned po ukončení 1. běhu. Výjimku má třída veteránů, kdy se druhé kolo může běžet např. po prvním kole lehké třídy.

  11. Odmítnutím rozumíme:

    • Králík minul linii překážky, kterou měl překonat, aniž by ji přeskočil.
    • Králík se před skokem otočil zády k překážce, která byla v pořadí.
    • Doteky králíka rukou – úprava směru pohybu králíka, zvednutí králíka před překážkou do výše (nikoliv přes překážku).
    • Tahání králíka na vodítku.
    • Výrazné pohánění králíka (luskání, máchání rukou nad králíkem a vedle králíka, hlasité projevy, dupnutí apod.).
    Rozhodnutí, zda jde o odmítnutí, náleží rozhodčímu.

  12. Účastníci musí podat stížnost na rozhodnutí rozhodčího, neprodleně po doběhu, před začátkem běhu dalšího týmu. V případě jakýchkoliv pochybností se obraťte na odpovědného pořadatele nebo na hlavního rozhodčího. Rozhodčí nejsou povinni posuzovat stížnosti vznesené v jiném čase než bezprostředně po doběhu. 

Kapitola 3 – Oficiální soutěže

32. Pro “Rovinnou dráhu” platí tyto výkonnostní kategorie:


33. Pro “Parkur” platí tyto výkonnostní kategorie:

34. Ve vyšších třídách lze počet překážek snížit až na 10, pokud nastanou neobvyklé okolnosti. Do počtu překážek lze započítat i start a cíl.

SKOK DALEKÝ

  1. Počáteční délka skoku je minimálně 40 cm. Počáteční délku skoku vyhlašuje pořadatel před začátkem soutěže. Délka se prodlužuje v každém kole o 20 cm (do délky 100 cm). Od délky 100 cm do 200 cm se zpravidla prodlužuje o 10 cm, od 200 cm je možnost prodlužovat o 5 cm v každém kole. Umístění všech latěk musí být 20 cm od sebe, pokud neprobíhá pokus o zdolání jiné délky.
     
  2. Králík má k dispozici tři pokusy za sebou k přeskočení dané délky v časovém limitu dvou minut. Každý pokus může závodící tým zahájit pouze na pokyn rozhodčího. Čas začne běžet s povelem rozhodčího, nazapočítává se do něj doba potřebná k postavení shozených latěk. Po úspěšném přeskočení překážky pokračuje tým do dalšího kola.
     
  3. Neúspěšný pokus nastane, pokud:
  • Králík shodí jednu nebo více latěk. (Pokud by tyčku shodil závodník nebo vítr poté, co králík doskočil na všechny čtyři končetiny, pokus se počítá jako úspěšný.)
  • Pokud králík mine při běhu linii překážky.
  • Pokud králík naběhne na skok a je ve vzduchu odchycen tak, že minul linii překážky.
  • Pokud se králík dotkne kteroukoliv končetinou pevného spoje na začátku překážky (neplatí pro dotek z vnější části překážky).
  • Pokud se králík při doskoku dotkne kteroukoliv částí těla bočnice.
  • Pokud závodník ostře popožene králíka v prostoru 3 m před překážkou
  • Pokud závodník přizvedne králíka při skoku přes překážku tahem vodítka.
  • Pokud králík proběhne mezi laťkami nebo přes ně (i když přitom nedojde ke shození latěk).
  • Pokud se v oblasti do 1 m od překážky závodník dotkne králíka více než 10x.

K důkazu lze použít záznam videokamery.

  1. a) Ve vzdálenosti 1 m od překážky je výrazně vyznačena linie skoku. Její překročení králíkem (neplatí pro vodiče) se počítá jako jeden pokus, i když se králík nepokusí překážku přeskočit nebo je závodníkem zastaven.

    V oblasti do 1 m od překážky smí závodník králíka podpořit, hrubé plácnutí při rozběhu je však nepřípustné (Diskvalifikace – 27/4).
    Pokud králík přeskočí překážku nesprávně (např. do strany), počítá se to jako nezdařený pokus, i když nejsou shozené žádné laťky. Pokud králík překročí linii překážky při pohybu stranou, počítá se to jako nezdařený pokus.

    b) Ve vzdálenosti 3 m od překážky je vyhrazena druhá linie. Tuto linii musí králík překročit o své vlastní vůli, nesmí být do tohoto prostoru vnesen závodníkem. Za touto linií se již nesmí vodič dotknout králíka tak, aby jej popohnal směrem dopředu. Popohánění králíka jakéhokoliv typu v této linii je hodnoceno napomenutím. Uklidňující doteky králíka jsou povoleny.
     
  2. Závodník může začínat soutěžit na libovolné délce skoku, tuto skutečnost musí oznámit rozhodčímu před začátkem závodu. Pokud by vybranou délku králík neskočil, počítá se, jako by neskočil počáteční délku skoku. Uprostřed závodu lze také vynechat dálku. Je nutno tuto skutečnost oznámit rozhodčímu před vyzváním ke startu.
    Vynechaný pokus, pokud po něm následuje úspěšný pokus, je v celkovém řazení hodnocen lépe než pokus absolvovaný.
     
  3. Pokud ani jeden králík nepřekoná danou délku, vyhrál králík, který překonal délku předcházející na dřívější pokus. Pokud více králíků překoná stejnou délku, vyhrál ten, který překonal tuto délku na dřívější pokus. Při rovnosti výkonů více závodníků se postupuje zpětně do předchozích vzdáleností až do rozhodnutí. V případě naprosté rovnosti je více závodních dvojic na stejném pořadí.
     
  4. Vítězný králík má právo pokračovat v dalších kolech sám. Když by se pokoušel o vytvoření národního nebo světového rekordu, dostane pět pokusů v každém kole. Dálka se prodlužuje na celé centimetry. Závodník si může mezi dalšími koly zvolit 5minutovou přestávku.

SKOK VYSOKÝ

  1. Počáteční výška skoku je minimálně 40 cm. Počáteční výšku skoku vyhlašuje pořadatel před začátkem soutěže. Výška se zvyšuje v každém kole o 5 cm. Umístění všech latěk může být max. 10 cm od sebe. Králík se může pokusit překážku překonat z libovolné strany.
     
  2. Králík má k dispozici tři pokusy za sebou k přeskočení dané výšky v časovém limitu dvou minut. Každý pokus může závodící tým zahájit pouze na pokyn rozhodčího. Čas začne běžet s povelem rozhodčího, nazapočítává se do něj doba potřebná k postavení shozených latěk. Po úspěšném přeskočení překážky pokračuje tým do dalšího kola.
     
  3. Neúspěšný pokus nastane, pokud:
  • Králík shodí jednu nebo více latěk. (Pokud by tyčku shodil závodník nebo vítr poté, co králík doskočil na všechny čtyři končetiny, pokus se počítá jako úspěšný.)
  • Pokud králík mine při běhu linii překážky.
  • Pokud králík naběhne na skok a je ve vzduchu odchycen tak, že by minul linii překážky.
  • Pokud se králík dotkne kteroukoliv končetinou pevného spoje překážky.
  • Pokud závodník ostře popožene králíka v prostoru 3 m před překážkou.
  • Pokud závodník přizvedne králíka při skoku přes překážku tahem vodítka.
  • Pokud králík proskočí mezi laťkami pevného spoje (i když přitom nedojde ke shození latěk).
  • Pokud se v oblasti do 1 m od překážky závodník dotkne králíka více než 10x.

K důkazu lze použít záznam videokamery.

  1. a) Ve vzdálenosti 1 m od překážky je na obou stranách překážky výrazně vyznačena linie skoku. Její překročení králíkem (neplatí pro vodiče) se počítá jako jeden pokus, i když se králík nepokusí překážku přeskočit nebo je zde závodníkem zastaven.
    V oblasti do 1 m od překážky smí závodník králíka podpořit, hrubé plácnutí při rozběhu je však nepřípustné (Diskvalifikace – 27/4). 
    Pokud králík přeskočí překážku nesprávně (např. do strany), počítá se to jako nezdařený pokus, i když nejsou shozené žádné laťky. Pokud králík překročí linii překážky při pohybu stranou, počítá se to jako nezdařený pokus.

    b) Ve vzdálenosti 3 m od překážky je vyhrazena druhá linie. Tuto linii musí králík překročit o své vlastní vůli, nesmí být do tohoto prostoru vnesen závodníkem. Za touto linií se již nesmí vodič dotknout králíka tak, aby jej popohnal směrem dopředu. Popohánění králíka jakéhokoliv typu v této linii je hodnoceno napomenutím. Uklidňující doteky králíka jsou povoleny.
     
  2. Závodník může začínat soutěžit na libovolné výšce skoku, tuto skutečnost musí oznámit rozhodčímu před začátkem závodu. Pokud by vybranou výšku králík neskočil, počítá se, jako by neskočil počáteční výšku skoku. Uprostřed závodu lze také vynechat výšku. Je nutno tuto skutečnost oznámit rozhodčímu před vyzváním ke startu.
    Vynechaný pokus, pokud po něm následuje úspěšný pokus, je v celkovém řazení hodnocen lépe než pokus absolvovaný.
     
  3. Pokud ani jeden králík nepřekoná danou výšku, vyhrál králík, který překonal výšku předcházející na dřívější pokus. Pokud více králíků překoná stejnou výšku, vyhrál ten, který překonal tuto výšku na dřívější pokus. Při rovnosti výkonů více závodníků se postupuje zpětně do předchozích vzdáleností až do rozhodnutí. V případě naprosté rovnosti je více závodníků na stejném pořadí.
     
  4. Vítězný králík má právo pokračovat v dalších kolech sám. Když by se pokoušel o vytvoření národního nebo světového rekordu, dostane pět pokusů v každém kole. Výška se zvyšuje na celé centimetry. Závodník si může mezi dalšími koly zvolit 5minutovou přestávku.

Kapitola 4 – Hodnocení oficiálních soutěží

49. Zařazení do výkonnostních tříd probíhá takto:

  • Všichni králíci musí začít závodit v lehké třídě.
  • Postup podle bodového systému
  • Nový závodící tým s králíkem, který již startoval ve vyšších výkonnostních kategoriích, může být zařazen do kterékoliv výkonnostní kategorie, ve které již měl králík možnost startovat. Králík z elitní třídy nemůže být zařazen do lehké třídy dané disciplíny. Podléhá schválení při vystavení nového výkonnostního průkazu.
  1. Všechny získané body budou zapisovány pořadatelem do Výkonnostního průkazu týmu.
     
  2. Závodníci sami nesou odpovědnost za start ve správné třídě. Při neoprávněném startu králíka v jiné třídě nemá tým nárok na přidělení bodů ani na získané ceny, dochází k diskvalifikaci z daného závodu. Startovné se nevrací.
     
  3. Tým nemůže startovat v jednom dni ve více výkonnostních kategoriích, ani pokud v daném dni získal body pro přestup do vyšší výkonnostní kategorie. Pořadatel má právo nevypsat Elitní třídu v případě přihlášení méně než tří závodících týmů. Pokud pořadatel zruší Elitní třídu, může tým závodit v těžké třídě, kde však již nezískává body postupové (ty náleží pouze týmům v těžké třídě podle pořadí), získává však body do Klubové soutěže KKH.
     
  4. Získané 3 body v určitém typu soutěže opravňuje k přechodu do vyšší výkonnostní kategorie (rovinná dráha nebo parkur). Při získání 20 bodů v lehké třídě nebo 30 bodů ve střední a těžké třídě je tým povinen přestoupit do vyšší výkonnostní kategorie. V odůvodněných případech lze požádat komisi rozhodčích o setrvání králíka v současné výkonnostní třídě i po dosažení bodů potřebných i nutných k přestupu do vyšší třídy. Rozhodnutí je vázáno na králíka a je trvalé. Tzn. nejvyšší možná výkonnostní třída králíka je stanovena pro všechny závodní dvojice, ve kterých je králík členem. Od vydání rozhodnutí se závodní dvojici nepřidělují přestupové body v nejvyšší dosažené výkonnostní třídě.
     
  5. Body se přidělují týmu dle pořadí. Počet přidělených bodů závisí na počtu startujících týmů v dané soutěži (viz tabulka) V případě 0 chyb ve 2 bězích závodu (nezávisle na způsobu hodnocení závodu) se vždy týmu přidělí 1 bod bez návaznosti na konečné umístění týmu.


    V případě, že se na bodovém místě umístí závodní dvojice, které se nepřidělují postupové body, tyto body získá závodní dvojice, která je další v pořadí.

    Při účasti na zahraničních závodech lze body započítat pouze z oficiálních závodů, ze kterých jsou dostupné výsledkové listiny. Body se započítávají podle našeho bodového systému.
     
  6. Postupové body jsou přidělovány pouze v lehké, střední a těžké třídě rovinné dráhy a parkuru. Body jsou dvojici uděleny pouze pokud bude mít v součtu 2 běhů maximálně 2 chyby (ve všech výkonnostních třídách).
     
  7. Tým může závodit pouze ve třídě, které dosáhl na základě zisku přestupových bodů. Není možné, aby se tým při prvním startu na oficiální soutěži sám zařadil do vyšší výkonnostní kategorie. Do těchto kategorií je zařazen na základě získaných bodů. Potom však není možné přestoupit do kategorie nižší.
     
  8. Králík, který dosáhl alespoň střední třídy, může přestoupit do třídy Veteráni. A to po dosažení věku 5 let nebo na základě veterinárního potvrzení o zhoršeném zdravotním stavu králíka. Přestup musí být jednotný u všech závodních týmů, do kterých je králík zařazen (a to i týmů, které by v budoucnosti vznikly). Přestup musí být shodný u rovinné dráhy i u parkuru. Není možný zpětný přestup do vyšších tříd. V případě přestupu do třídy veteránů není možné, aby se králík zúčastnil soutěže ve skoku do dálky či výšky.
     
  9. Titul „Elitní“ má právo nosit králík, který závodí v Elitní třídě Rovinné dráhy nebo Parkuru. Dále králík, který na oficiální soutěži ve skoku vysokém překonal výšku 70 cm a vyšší. Ve skoku do dálky, musí králík pro titul „Elitní“ překonat délku 180 cm a delší.
     
  10. Titul „Mistr České republiky“ má právo nosit králík, který zvítězil v nejvyšší vyhlášené výkonnostní kategorii Rovinné dráhy nebo Parkuru na oficiálním Mistrovství ČR. Dále králík, který zvítězil na oficiálním Mistrovství ČR v soutěži ve skoku vysokém nebo ve skoku dalekém.
     
  11. V termínu konání Mistrovství České republiky nesmí být uspořádán žádný jiný oficiální závod.
     
  12. Mistrovství ČR se mohou účastnit pouze členové klubu ČSCH-KKH. Pro start na MČR musí všichni králíci splnit kvalifikační podmínky na některém oficiálním závodu v období mezi dvěma MČR. Kvalifikační podmínky budou vždy určené výborem KKH na nejbližší schůzce výboru po již proběhlém MČR na následující období.

Kapitola 5 – Tituly

  1. Každý králík, který získal 3 certifikáty v dané disciplíně od dvou nebo více odpovědných pořadatelů získává titul Champion (zkratka Ch). Tento titul se stává po schválení jednatelem ČSCH KKH trvalou součástí jména králíka, umísťuje se zpravidla před jméno králíka.
     
  2. Pokud králík získá kvalifikaci na titul Champion ve dvou disciplínách, získává titul Great Champion (zkratka GtCh), pokud králík získá kvalifikaci ve třech disciplínách, získává titul Super Champion (zkratka SCh), pokud získá kvalifikaci ve všech 4 disciplínách, dostane titul Grand Champion (zkratka GdCh).
     
  3. Certifikát může být udělen králíkovi v elitní třídě rovinné dráhy nebo parkuru za těchto tří podmínek:
  • králík zvítězil v elitní třídě
  • v soutěži bylo minimálně 10 účastníků
  • králík udělal v soutěži maximálně 2 chyby v jednom běhu
  1. Certifikát může být udělen králíkovi ve skoku dalekém nebo vysokém při splnění těchto tří podmínek:
  • králík zvítězil
  • v soutěži bylo minimálně 10 závodníků
  • králík překonal výšku minimálně 80 cm nebo dálku minimálně 200 cm
  1. Certifikát se uděluje vždy vítěznému králíkovi.

    a) Rovinná dráha a parkur – V případě 25 a více účastníků závodu, uděluje se Certifikát králíkům na prvním a druhém místě. V případě 50 a více účastníků, uděluje se certifikát na prvním, druhém a třetím místě. 

    b) Skok vysoký a skok daleký – V případě 50 a více účastníků závodu, uděluje se Certifikát králíkům na prvním a druhém místě. V případě 100 a více účastníků, uděluje se certifikát na prvním, druhém a třetím místě. 

    Získání certifikátu (zkratka Cert) zapisuje odpovědný pořadatel do Výkonnostního průkazu, případně vydá písemné potvrzení. Pro zisk Certifikátu lze započítat zpětně tuzemské i zahraniční soutěže za splnění následujících podmínek:
  • Jedná se o oficiální závody
  • Výsledek lze ověřit z oficiálních výsledkových listin
  • Výsledek je zapsán a potvrzen ve Výkonnostním průkazu
  1. O udělení titulu je nutné oficiálně požádat KKH. Udělení titulu se vztahuje ke králíkovi, proto je možno do žádosti u udělení zařadit i výkony králíka s různými závodníky (v různých týmech).

Kapitola 6 – Závodní dráha a překážky

  1. V případě konání závodů s účastí většího počtu diváků musí být závodní plocha viditelně ohraničená, a to takovým způsobem, aby závodníky ani králíky nijak neomezovala. Ohraničení nesmí být podobné překážkám.
     
  2. Závodní dráha musí být umístěna na rovném povrchu, který nesmí být kluzký. Pokud je dráha umístěna na trávníku, je třeba, aby byl krátce posekaný a bez děr. Pokud bude dráha umístěna na tvrdém povrchu nebo uvnitř budovy, musí být povrch kryt kobercem.
     
  3. Šířka koberec pod překážkami pro rovinnou dráhu musí být alespoň 1 m.
     
  4. Prostor před startovní překážkou musí být minimálně 1,5m, za cílovou překážkou musí být prostor minimálně 2 m. Tento prostor musí mít stejný povrch jako závodní dráha.
     
  5. Jakákoliv výzdoba dráhy cizími předměty není povolena.
     
  6. Na závodní dráze ani v jejím blízkém okolí, které by mohl králík vidět, se nesmí v době závodu pohybovat žádná jiná zvířata, pokud je to možné. Organizátor upozorní návštěvníky, kteří přicházejí se zvířaty, kam je zakázaný vstup. Návštěvníci i závodníci jsou povinni dbát pokynů organizátora.
     
  7. Králíkům je umožněno rozcvičení na rozcvičovací dráze, umístěné v blízkosti trati tak daleko, aby to nevadilo závodníkům na soutěžní dráze. V prostoru rozcvičovací dráhy musí být přítomen rozhodčí nebo pořadatel, aby nemohlo dojít k nevhodnému zacházení s králíkem. Dohlížející osoba může udělit závodníkovi napomenutí před případnou diskvalifikací.
     
  8. Na rozcvičovací dráze musí být umístěny alespoň 3 překážky, stejného typu, jaké jsou na soutěžní trati. Povrch rozcvičovací dráhy musí být stejný, jako na dráze startovní. Na všech soutěžích se rozcvičují týmy v pořadí, uvedeném na startovní listině.
     
  9. Vodní příkop musí být umístěn v trase tak, aby jej rozhodčí mohl vidět v plné výši. Pokud to není možné, musí být u vodního příkopu umístěn další rozhodčí.
     
  10. Na rovinné dráze musí být vzdálenost mezi překážkami stejná. Vzdálenost se měří od nejzadnější tyčky předcházející překážky po první tyčku další překážky.
     
  11. U rovinné dráhy je minimální ohraničená šířka 3 metry. Délka rovinné dráhy musí odpovídat dané výkonnostní kategorii a počtu překážek. Pokud délka závodní plochy neodpovídá potřebné délce rovinné dráhy, je možno dráhu zahnout. Zahnutí je povoleno pouze jednou. Zahnutí vypadá tak, že v místě zlomu dráhy je umístěna překážka typu „start, cíl“. Před a za zlomem jsou překážky umístěné v rovině, v předepsané výši podle typu výkonnostní kategorie. Vzdálenost mezi překážkami a zlomovou překážkou je opět dána výkonnostní kategorií. Shození zlomové překážky není považováno za chybu.
     
  12. Plocha parkuru musí být minimálně 100 m2 pro lehkou a střední třídu, minimálně 150 m2 pro těžkou a elitní třídu. Pořadí překážek by mělo být logické a měly by následovat za sebou tak, aby byl umožněn pro králíka i závodníka plynulý pohyb na trati. Každá překážka je označena pořadovým číslem, které je umístěno před překážkou ve směru, kterým má být překážka překonávána. Trať musí být postavena tak, aby se žádná překážka nešla v běhu dvakrát.
     
  13. a) Vzdálenost mezi překážkou a ohraničením plochy (plůtkem) parkuru, nesmí být menší než 100 cm na bocích překážek a 200 cm na náběhových a doskokových stranách překážek.

    b) Ohraničená plocha u skoku vysokého a dalekého musí být minimálně 4 metry před a za překážkou. Po stranách překážky musí být vzdálenost minimálně 100 cm u skoku vysokého, u skoku dalekého by měla být tato vzdálenost větší.
     
  14. Velikost překážek je udávána jako:

výška = vzdálenost mezi podkladem (plocha trati) a horní částí tyčky překážky
šířka = vzdálenost mezi vnitřními hranami bočnic
délka = vzdálenost mezi přední hranou první tyčky a zadní hranou poslední tyčky
zdvih = vzdálenost mezi jednotlivými tyčkami

  1. Startovní a cílová překážka by měla být cca 10 cm vysoká. Shození laťky na těchto překážkách se nepočítá jako chyba.
     
  2. Minimální šířka překážky je 60 cm. Pro těžkou a elitní třídu je doporučená šířka překážky 70 cm. Maximální šířka překážky je 80 cm. Pro skok vysoký a skok daleký je minimální šířka překážky 90 cm, doporučená šířka 100 cm. Na jedné dráze je vhodné používat stejnou šířku překážek.
     
  3. Překážka pro skok vysoký a skok daleký může mít zřejmé bočnice tak, aby králík neměl snahu skočit po stranách překážky.
     
  4. Překážky by měly být navrženy tak, aby králík snadno pochopil, jak je přeskočit.
     
  5. Překážky musí být navrženy tak, aby nehrozilo žádné nebezpečí, že by se mohli závodníci i králíci o kteroukoliv část překážky zranit. Překážky musí být z lehkého materiálu, aby svým pádem nemohli zranit králíka, a musí být pevné, aby nemohli padat v důsledku vibrací povrchu.
     
  6. a) Bočnice překážek mají být nejméně o 5 cm vyšší, než je horní hrana nejvyšší tyčky.

    b) Vodní příkop musí mít nezávislé stojky, umístěné před a za příkopem. Na těchto stojkách nemusí být umístěny laťky. V obou případech platí pravidla pro správné překonání vodního příkopu viz § 26/7.

    c) Zdvih: Vzdálenost mezi tyčkami nesmí být větší než 10 cm.
     
  7. Počáteční linií překážky se rozumí první laťka z výškového pohledu na celou překážku. V případě vodního příkopu bez latěk se jedná o přední stranu nádoby na vodu.
     
  8. Tyčky překážek musí být možné shodit z obou stran. Pevně připevněné tyčky jsou zakázány. Překážky pro skok vysoký a skok daleký, však mohou mít počáteční část pevně připojenou.
     
  9. Na boční části překážek jsou umístěné úchyty tak, aby tyčky byly volné. Vrchní část úchytů má prohnutý povrch. Úchyty musí mít vhodný tvar a materiál, aby se o ně králík nebo závodník nezranil. Úchyty z hřebíků nebo šroubů nejsou povoleny.
     
  10. Jestliže je několik překážek sloučených do jednoho celku, pravidla to umožňují, ale vzdálenost mezi nimi musí být tak velká, aby králík pochopil, jakým způsobem překážku překonat a neměl snahu skočit mezi tyto překážky. Vzdálenost mezi horními tyčkami u složených překážek nesmí být větší než 25 cm.
     
  11. Závodníkům je u parkuru umožněna prohlídka postavené trati na pokyn rozhodčího. Prohlídky se nesmí zúčastnit žádní králíci.

Kapitola 7 – Zajištění závodů a akcí KKH

ODPOVĚDNÝ POŘADATEL ZÁVODŮ

  1. Odpovědný pořadatel musí být členem Klubu králičí hop (a tím pádem členem ČSCH) a musí být starší 18 let.
     
  2. Odpovědný pořadatel zajišťuje závodní plochu a překážky, odpovídá za jejich správnost podle Soutěžního řádu KKH. Zajišťuje také ustájení králíků, pokud to není v propozicích akce zřetelně uvedeno jinak.
     
  3. Pořadatel zajišťuje zdravotní přejímku zvířat a domlouvá delegaci rozhodčího, se kterým se předem domluví na odměně pro rozhodčího a počtu odpískaných startů. Pořadatel je povinen sepsat s rozhodčím Smlouvu o rozhodování na soutěži, a to nejdéle před zahájením prvního běhu soutěže. Před začátkem soutěže za účasti pořadatele musí proběhnout schůzka rozhodčích, na které bude pořadatelem určen hlavní rozhodčí. 
     
  4. Pořadatel zajistí správné zpracování výsledků v písemné i elektronické formě a zašle výsledky v elektronické formě k umístění na web do 2 týdnů od data pořádání závodu. Pořadatel je povinen písemnou formu výsledkových listin (podepsanou rozhodčím dané disciplíny) uchovávat po dobu 5 let.

ROZHODČÍ

  1. Rozhodčí musí být členem Klubu králičí hop a musí být starší 18 let.
     
  2. Hlavní rozhodčí je zvolen z rozhodčích, přítomných na daném závodě a v případě vznesení protestu se na něj obracejí závodníci. Hlavní rozhodčí poté rozdělí rozhodování jednotlivých běhů mezi rozhodčí.
     
  3. Budoucí rozhodčí se musí účastnit jako stínový rozhodčí minimálně 5 závodů, získat potvrzení od 5 rozhodčích a poté úspěšně složit zkoušku.
     
  4. Povinnosti rozhodčího:
  • před začátkem soutěže seznámit závodníky s podmínkami závodu (časový limit, maximální dobu běhu, způsob hodnocení soutěže apod.).
  • V případě nenadálých okolností má rozhodčí právo tyto podmínky po dohodě s pořadatelem změnit. Vždy však před začátkem konkrétního závodu tak, aby pro všechny závodníky byly vytvořeny stejné podmínky.
  • vyzvat ke startu soutěžící dvojici
  • během běhu řádně dohlížet na správný průběh soutěže, vždy se snažit vidět na všechny pohyby králíka, tak aby pohled na králíka nic nezakrývalo
  • po dokončení běhu oznámit počet přidělených trestných bodů a čas soutěžící dvojice.
  • v případě diskvalifikace či udělení napomenutí je nutno toto oznámit veřejně ihned po ukončení běhu dvojice nebo ihned po zjištění důvodu
  • Řádně vést nebo dohlížet na vedení evidence závodních výsledků. Po ukončení soutěže musí rozhodčí v daném běhu svým podpisem potvrdit správnost výsledkové listiny (ručně psané nebo i v tištěné podobě). Dále předat výsledky odpovědnému pořadateli závodu, který je předá evidenci ČSCH- KKH.
  1. Pokud rozhodčí zároveň soutěží jako závodník, nesmí se podílet na stavbě trati rovinné dráhy nebo parkuru ve výkonnostní kategorii, ve které soutěží.
     

POTŘEBNÍ POŘADATELÉ ZÁVODŮ:

Časoměřič

  1. Čas lze měřit ručně, nebo elektronickou časomírou. Je nutné, aby všichni závodníci, startující v jedné soutěži, byli měřeni jedním typem časomíry (jedním člověkem v případě ručního měření). V případě selhání časomíry rozhoduje o dalším postupu rozhodčí.
     
  2. Měření času začíná okamžikem, kdy králík přeskočí přes startovní překážku a končí, když králík přeskočí přes cílovou překážku. Elektronická časomíra měří čas vždy mezi začátkem a koncem bariéry.
     
  3. Časoměřič nesmí hodinky nastavit na nulu dříve, než rozhodčí udělí trestné body a dá časoměřiči pokyn k vynulování.
     
  4. Pokud dojde k silnému větru či dešti, nebo je nutné z nečekaných důvodů přerušit běh, musí se čas zastavit. Po obnovení tratě je možné, aby účastník pokračoval v tom místě, kde byl běh předtím přerušen. Čas pak bude opět zpuštěn. O způsobu pokračování v takových případech rozhoduje rozhodčí.
     
  5. Časoměřič musí oznámit 30 nebo 10 vteřin předem vypršení maximální doby.

Zapisovatel

  1. Zapisovatel zapisuje do startovní listiny změřený čas a počet přidělených trestných bodů podle pokynů rozhodčího. Při soutěži ve skoku vysokém a dalekém zapisuje úspěšně provedené pokusy.
     
  2. V případě, že zapisovatel není na závodě přítomen, zapisuje výsledky rozhodčí.

Stavěč

  1. Po doběhu závodícího týmu je nutné nastavit shozené tyčky zpět na původní místo. Je vhodné, aby tuto činnost dělaly dvě nebo více osob.
     
  2. Překážky musí být instalovány zpět teprve po znamení rozhodčího.
     
  3. Soutěžní dráha je postavena stavěči podle pokynů rozhodčího. Za správnost soutěžní dráhy podle Soutěžního řádu KKH odpovídá rozhodčí.

     

Žádost o setrvání králíka v současné výkonnostní třídě

 

Datum poslední aktualizace: 23.04.2024 JV